Chroland Market Research and Strategy Consultancy

AlbanianflagPolishflagspanishflag

albanianflag
Pėrse klientėt dhe konsumatorėt tuaj blenė produktet tuaja?
+ Pėrse klientėt dhe konsumatorėt potencialė nuk blenė produktet tuaja?
+ c’farė i bėn ata qė tė mos blenė produktet tuaja?
+ c’farė ėshtė e rėndėsishme pėr klientėt kur ata blenė tipin tuaj tė produktit?
+ cili ėshtė tipi i klientėve qė blenė tipin tuaj tė produkteve?
+ ku peferojnė ata t’I blenė ato?
+

Kėrkime tregu 

Ne realizojmė kėrkime tregu dhe klienti pėr tė ekzaminuar sjelljen e blerėsit dhe marrjen e vendimit pėr blerjet.

 

 Metodat tona tė kėrkimit realizohen nėpėrmjet specialistėve qė pyesin klientėt dhe jo klientėt me pyetje si:- 

 

- pėrse i blenė produktet tuaja – cili ėshtė tregu target dhe tregu potencial target? 

 

- c’farė duan dhe c’farė nuk duan ata tek produkti juaj? 

 

- cili ėshtė imazhi qė ata kanė pėr produktin tuaj dhe pėr produktet e konkurrentėve tuaj? Ėshtė pozitiv / negativ?

 

 - sa shpesh I blenė ata priduktety dhe pėr c’farė rastesh? 

 

- ku shkojnė ata qė t’i gjejnė produktet? 

 

-nėse produkti nuk ėshtė atje, a kėrkojnė ata pėr tė? Sa besnikė janė klientėt??

 

Me përvojë e grumbulluar nga kompanitë ndërkombëtare që nga viti 1980, drejtuar nga specialistë kërkimi marketing kanadezë dhe britanikë, ne aplikojmë proceset më të sofistikuara dhe të përditësuara për të gjetur përgjigje nga klientët, duke përdorur një kombinim të metodave të përdorura deri më sot dhe të besuara.

Formulimi i strategjive

 

Në bazë të kërkimeve, grupi ynë I specialistëve mund të bëjë propozime për të ndryshuar drejtimin e kompanisë tuaj.

 

+ne këshillojmë në:-

 

+zgjedhjen e produktit

 

+imazhin e produktit

 

+si të komunikoni imazhin

 

+pozicionimin e produktit krahasuar me konkurrentët

 

+vendosja e cmimeve

 

+shpërndarja

 

+koha – plane 1 vjecare, 3 vjecare dhe më afatgjata

 

'

'padyshim që ne mendojmë se e dimë se përse njerëzit blenë apo nuk blenë produktet tona. Është cmimi, apo nuk është cmimi?'

 

Sa shumë herë në këta 25 vite e kam dëgjuar këtë dhe në sa shumë vende?

 

Cështja është se vendimet e blerjes janë më të komplikuara se sa kaq.

Kjo është se përse kompanitë e suksesëshme shpenzojnë sasi shumë të mëdha parash në monitorimin e ndryshimit të perceptimit të klientëve në lidhje me produktet. Në bazë të këtij informacioni ata bëjnë reklamën, shpërndarjen, paketimin dhe edhe produktin.

 

Pas kësaj, përse firmat vijnë në atë pikë që stresohen kur vendimet e klientëve nuk synojnë blerjen e produkteve të këtyre firmave.